Fizjoterapia rwy kulszowej: poprawa bólu i funkcji

Fizjoterapia rwy kulszowej: poprawa bólu i funkcji

Rwa kulszowa jest częstą przyczyną bólu krzyża i nóg. Od 10 do 40 procent ludzi rozwinie rwę kulszową w ciągu swojego życia, przy czym największa zachorowalność występuje u pacjentów w ich czwartej dekadzie. Chociaż ból może być silny, większość przypadków ustępuje w ciągu kilku tygodni przy niechirurgicznym leczeniu, takim jak fizjoterapia rwy kulszowej.

Pracownik służby zdrowia ze zrozumieniem anatomii i obrazu klinicznego może ocenić i zdiagnozować stan, aby określić właściwy przebieg leczenia. W tym artykule przyjrzymy się, co powoduje rwę kulszową, jak jest diagnozowana i nieoperacyjne możliwości leczenia.

Co to jest nerw kulszowy?

Nerw kulszowy jest największym nerwem w ciele o średnicy do 2 centymetrów. Nerw wywodzi się z rdzenia kręgowego, który obejmuje korzenie lędźwiowo-krzyżowe (L4, L5, S1, S2, S3) i przebiega przez pośladki i tył uda, po czym dzieli się na nerw piszczelowy i nerw strzałkowy wspólny w kolanie.

Co to jest rwa kulszowa?
Rwa kulszowa to stan, który wynika z urazu lub podrażnienia nerwu kulszowego, dużego nerwu biegnącego od dolnej części pleców do tylnej części każdej nogi. Może to prowadzić do bólu, parestezji i/lub osłabienia rozmieszczenia nerwu.

 

Co powoduje rwę kulszową?

Najczęstszą przyczyną rwy kulszowej jest wybrzuszenie lub przepuklina krążków tarcicy powodująca ucisk korzeni nerwowych. [ii] Jednak rwa kulszowa może być również spowodowana wieloma czynnikami, w tym:

Zwężenie kręgosłupa (z powodu zwyrodnienia)
Kręgozmyk (kręg wysuwa się do przodu, przesuwając go z miejsca)
Skurcz mięśni lędźwiowych lub miednicy
Masa kręgosłupa lub przykręgosłupowa
Skąd wiesz, czy masz rwę kulszową?
Chociaż objawy rwy kulszowej mogą się różnić w zależności od osoby, istnieją typowe objawy charakterystyczne dla tego schorzenia. Prezentacja rwy kulszowej często obejmuje:

Promieniujący ból w tylnej części nogi w określonym rozkładzie (wstaw zdjęcie)
Bóle krzyża
Słabe mięśnie
Drętwienie
Ból, który przechodzi przez kolano do stopy [iii]
Rwa kulszowa jest diagnozowana na podstawie szczegółowego wywiadu i badania klinicznego. Dokładne badanie kliniczne będzie obejmować:

Szczegółowa historia bólu (objawy, początek, czynniki nasilające/łagodzące)
Ocena sensoryczna
Testy mięśni
Badanie odruchów
Testy napięcia nerwowego
Ocena postawy
Zakres ruchu kręgosłupa lędźwiowego
Ocena chodu
Rwa kulszowa Zarządzanie fizjoterapią
Stwierdzono, że fizjoterapia ma pozytywny wpływ na łagodzenie objawów rwy kulszowej. Badania wykazały, że fizjoterapia rozpoczęta w ciągu 90 dni od wystąpienia objawów rwy kulszowej pomogła złagodzić ból i funkcjonowanie pacjenta. [iv] Plan leczenia fizjoterapeutycznego będzie obejmował:

Edukacja pacjenta – edukacja dotycząca wznawiania regularnych aktywności, znaczenia ćwiczeń i strategii samokontroli bólu
Edukacja w zakresie prawidłowych technik podnoszenia, ergonomii
Wzmacniające – ćwiczenia promujące siłę rdzenia i stabilność odcinka lędźwiowego
Rozciąganie – rozciąganie odpowiednio ścięgien podkolanowych, mięśnia gruszkowatego i dolnej części pleców
Terapia manualna – mobilizacja stawów, trakcja i uwolnienie tkanek miękkich w celu usunięcia wszelkich zaburzeń równowagi
Techniki radzenia sobie z bólem – ciepło, zimno, akupunktura, ultradźwięki pomagające w bólu
https://fizjoarena.pl/ nasi przeszkoleni i doświadczeni terapeuci posiadają wiedzę i umiejętności do oceny i leczenia wszelkich objawów dolnej części pleców, w tym rwy kulszowej. Poszukiwanie leczenia fizjoterapeutycznego na początku pierwszych objawów pomoże przyspieszyć powrót do zdrowia. Będziemy z Tobą współpracować, aby pomóc Ci poprawić Twój ból i funkcjonowanie oraz przywrócić Ci możliwość robienia rzeczy, które kochasz!

Skontaktuj się z nami już dziś, aby zarezerwować konsultację uzupełniającą.