Cztery sposoby przewidywania (i zapobiegania) kryzysowi reputacji

Cztery sposoby przewidywania (i zapobiegania) kryzysowi reputacji

Z naszą kulturą anulowania , kryzysy reputacyjne mogą nie wynikać z niefortunnej interakcji Twojej marki, ale również z komentarza Twojego przedstawiciela, który może nie mieć nic wspólnego z Twoją organizacją.

W tym klimacie każdy biznes inwestujący w budowanie rozpoznawalnej marki powinien pamiętać o niemal nieuniknionym ryzyku kryzysu reputacyjnego.

Każda firma ma od czasu do czasu niezadowolonych klientów lub oficjalnych przedstawicieli, którzy mogą zostawić niegrzeczny komentarz.

To sposób, w jaki radzisz sobie z sytuacją, pomoże ci wyjść z niej bezpiecznie i, miejmy nadzieję, nawet z niej skorzystać.

Oto, jak stworzyć proces, który pomoże Ci przewidzieć, jak szybko zmieni się reputacja, a tym samym lepiej się do niej przygotować.

1. Słuchaj swoich klientów
Skuteczna strategia zarządzania relacjami z klientem to mocna podstawa do przewidywania i szybkiego radzenia sobie z kryzysem reputacji wywołanym przez klienta.

Te oczywiste kroki są często pomijane przez wielu:

Miej oko na recenzje swojej firmy online (zwłaszcza jeśli prowadzisz lokalną firmę lub korzystasz z rozwiązania SaaS)
Miej oko na swoje zgłoszenia do pomocy technicznej, aby być świadomym niezadowolonych klientów, których problemy mogą nie zostać wystarczająco skutecznie rozwiązane
Zbieraj opinie klientów za pomocą formularzy konwersacyjnych lub ankiet na miejscu
Korzystaj z mediów społecznościowych, aby dowiedzieć się, o czym rozmawiają Twoi klienci w Internecie i czy są jakieś negatywne nastroje, z którymi musisz się uporać
Solidny proces zarządzania relacjami z klientem obejmuje:

Dobre rozwiązanie CRM pozwalające na rejestrowanie historii relacji z każdym klientem i przydzielanie zadań do skutecznego rozwiązywania problemów
Dobrze zaprojektowany proces wymiany informacji w Twojej firmie (więcej na ten temat poniżej)
Zintegrowane rozwiązania marketingowe pozwalające wszystkim w firmie być świadomym tego, co się dzieje (na przykład zły komentarz złapany w mediach społecznościowych powinien szybko dotrzeć do zespołu obsługi klienta)
Co więcej, według najnowszych statystyk brandingowych 73 procent konsumentów kocha markę ze względu na pomocną obsługę klienta. Twoja strategia zarządzania relacjami z klientem nie polega w rzeczywistości na rozwiązywaniu problemów klientów. To także pielęgnowanie rzeczników marki, którzy chętnie wskoczą do wątku i zapobiegną kryzysowi reputacji, dzieląc się pozytywnymi doświadczeniami z Twoją firmą.

Nasłuchiwanie mediów społecznościowych jest również pomocne w monitorowaniu cyfrowego śladu własnej firmy oraz identyfikowaniu możliwych problemów i rozwiązań.

2. Słuchaj niezadowolonych klientów konkurencji
Prawdopodobnie już monitorujesz rankingi i wzmianki o marce swoich konkurentów, ale czy uważnie obserwujesz ich niezadowolonych klientów?

Wiedza o tym, co skłania ich klientów do wejścia na giełdę z ich frustracją, to złoto, które pozwala zapobiegać tym samym błędom i skutkom.

Twitter to jedyna platforma, która wspiera wyszukiwanie i monitorowanie emocji. Wystarczy wyszukać nazwę marki konkurenta, a następnie spację „:(”

Możesz połączyć kilku konkurentów i nazwy produktów, używając operatora OR:

K

3. Obserwuj światowe trendy
Obserwuj światowe trendy, aby mieć świadomość tych, które mogą mieć wpływ na pozycjonowanie produktów Twojej firmy.

Zbyt wiele marek znika z powierzchni świata po prostu dlatego, że nie zdołały w porę pojąć, dokąd zmierza świat. Na przykład Zupa Campbella nigdy nie zareagowała na globalny trend ograniczania spożycia sodu. W efekcie szybko przeradza się w nieudaną markę.

Innym przykładem marek, które nie słuchają wystarczająco dobrze światowych trendów, są reklamy Red Bulla dotyczące udostępniania surfowania, które pojawiły się w środku pandemii, kiedy ludzie na całym świecie byli zniechęceni do zalewania publicznych plaż. Reklama została skrytykowana jako nieaktualna. Mimo że marka nigdy nie zareagowała na krytykę, program udostępniania desek surfingowych został wstrzymany.

 

Sekret Wiktorii
Innym przykładem jest nierozpoznanie ruchu „body positivity” przez Victoria Secret i uruchomienie kampanii „ Perfect Body ”, która spotkała się z odmową. Firma wydała publiczne przeprosiny i zmieniła reklamę, aby zawierała bardziej zróżnicowane typy ciała.

Bycie na bieżąco z trendami i aktualnymi sentymentami pomaga markom uniknąć tych błędów.

Śledzenie aktualnych trendów jest szczególnie ważne, jeśli prowadzisz marketing na tak szybko zmieniających się platformach, takich jak TikTok , gdzie zbyt łatwo jest stać się nieistotnym.

Świadomość tego, co dzieje się na świecie (i dokąd może zmierzać) to dobry sposób na przewidywanie i zapobieganie kryzysowi w mediach społecznościowych.

Ponadto wiedza o tym, co dzieje się na świecie i kształcenie się w tym, co jest już (lub obecnie) nie do zaakceptowania, jest kluczem do utrzymania pozytywnego profilu publicznego.

Świat szybko się zmienia. To, co 10 lat temu było absolutnie w porządku, dziś może być absolutnie niedopuszczalne.

Wymaga to ciągłej edukacji, aby być świadomym nowych zasad postępowania. Bez względu na wiek (lub wiek pracownika) po prostu nie możesz żyć według zasad, które istniały 5 czy 10 lat temu.

Harvard Business Review daje doskonały przegląd tego, z czym mamy obecnie do czynienia w dzisiejszych czasach i jak pokonywać wyzwania komunikacyjne poprzez ciągłe zadawanie sobie pytań i przeprowadzanie badań przed powiedzeniem czegoś publicznie.

Nie ma łatwego sposobu na zajęcie się aktualnymi trendami w strategii komunikacji publicznej Twojej firmy, ale zawsze obowiązują pewne podstawowe zasady:

Zrób sobie przerwę: Poświęć trochę czasu na rozpoznanie swoich uczuć i rozważenie swoich odpowiedzi
Zawsze miej na uwadze cele firmy: nie chodzi o ciebie osobiście, więc nie musisz się zastraszać lub bronić
Zadaj sobie pytanie: za każdym razem, gdy komentujesz wątek w mediach społecznościowych, zawsze zadawaj pytanie, jeśli Twój komentarz może wydawać się niegrzeczny lub obraźliwy.
Zapytaj o drugą opinię: Po prostu zapytaj współpracownika, czy Twoja wiadomość lub komentarz może kogoś urazić. Próba potwierdzenia własnej opinii to dobry sposób na uzyskanie innej (być może bardziej aktualnej) perspektywy.

4. Rozmawiaj ze swoim zespołem (i słuchaj ich)

Wreszcie, właściwa wymiana informacji w Twojej firmie ma fundamentalne znaczenie dla radzenia sobie z wszelkimi problemami związanymi z reputacją.

Upewnij się, że cały Twój zespół jest świadomy pozycjonowania Twojego produktu i pożądanej perspektywy marki, którą starasz się osiągnąć. Prowadzenie regularnych warsztatów brandingowych pomoże całej Twojej firmie być na tej samej stronie, jeśli chodzi o strategię brandingową i zachęci do dzielenia się opiniami.

Korzystanie z korporacyjnych ocen dobrego samopoczucia pomoże również Twojej firmie ocenić obszary, w których można poprawić samopoczucie Twojej firmy.

Usunięcie silosów organizacyjnych i zachęcanie do wymiany informacji ma fundamentalne znaczenie dla stworzenia właściwej strategii zapobiegania kryzysom.

Na przykład, jeśli zespół obsługi klienta widzi pewne oznaki możliwego publicznego negatywnego nastawienia, musi niezwłocznie poinformować zespół mediów społecznościowych i podzielić się ważnym kontekstem problemu. W ten sposób wspólnie wymyślą najlepszy sposób na reagowanie na negatywne komentarze i szybkie zapobieganie kryzysowi.

Wniosek
Jak mówią, uprzedzony jest uzbrojony.

Widzenie nadchodzącego kryzysu zarządzania reputacją oznacza posiadanie wystarczającej ilości czasu na stworzenie skutecznego planu zarządzania kryzysowego.

Ponadto powyższe pomysły pomogą Ci zidentyfikować możliwe problemy z reputacją i zapobiec wystąpieniu kryzysu. Powodzenia!